ترمه کالا, پذیرایی

در مورد پشتی سنتی چه می دانید؟

پشتی سنتی

ابتدا در مورد تاریخچه و جایگاه پشتی سنتی ایران سخن بگوییم.

طی تحقیقات بعمل آمده از گروه فروشگاه ترمه کالا ، پشتی سنتی از قدیم الایام در خانه های ایرانیان در چیدمان منزل بوده و هنوز هم با وجود ورود مبلمان باز هم پشتی سنتی ایرانی در کنار مبلمان های مدرن جایگاه خود را حفظ کرده اند.

علاوه بر متکاهای تخت و استوانه ای که اکثرا در همه نقاط ایران بالش و متکا نامیده می شوند، نوعی متکای دست بافت که در رنگ ها و طرح های مختلف بافته می شود نیز وجود دارد که در بین مردم ایران به عنوان پشتی شناخته می شود.

پشتی سنتی غالبا به شکل مربع تولید شده و معمولا طول یک ضلع آن ۸۰ تا ۱۰۰ سانتی متر است. از نقوش مختلف پرندگان و حیوانات، همچنین از نقوش مینیاتوری نیز در این پشتی ها  استفاده می شود.

پشتی را ممکن است به صورت تکی در پشت فقط استفاده نمایند یا ممکن است دوعدد از آن بافته و به صورت زیر و پشت مثل مبل استفاده کنند. ابر مخصوصی که داخل پشتی ها قرار داده می شود با یک زیپ قابل بیرون آوردن و شستشو می باشد.

با چیدمان سنتی پشتی در منزل می توانیم همان حس قدیمی و آرامش توام با خاطرات گذشته را در فضای خانه خود تجربه کنیم.

معمولا سایز پشتی های سنتی ارائه شده در بازار نیم متر در یک متر است که ممکن است این سایز پشتی در مناطق مختلف ایران متفاوت باشد.

به طور مثال در شهر های کردنشین مانند کردستان بیشتر سایزهای مورد قبول برای پشتی سنتی پنجاه سانتی متر در هفتاد یا هشتاد سانتی متر است.

ترکمن ها اندازه پشتی سنتی را شصت-هفتاد سانتی متر در یک متر یا یک متر و بیست سانت را می پسندند.

در استان تهران که استقبال از پشتی سنتی بسیار زیاد می باشد، سایز پشتی های سنتی، غالبا نیم متر در یک متر است.

در حال حاظر پشتی سنتی به عنوان وسیله ای برای  آسایش و راحتی، نه تنها در خانه بلکه در مساجد، رستوران های سنتی و سفره خانه های سنتی نیز  مورد استفاده قرار می گیرد.

پشتی سنتی

تلفیق چیدمان مدرن با سنتی از دیدگاه فروشگاه ترمه کالا

طی بررسی و جمع آوری اطلاعات در مورد تلفیق چیدمان مدرن با سنتی ، در طراحی فضای نشیمن ویلای خود با استفاده از پشتی ها، فضایی برای نشستن به وجود آورید. فضایی دلنشین کنار پنجره ای که رو به طبیعتی زیبا و سرسبز باز می شود.

فضایی دنج و دلنشین در گوشه ای از کافه با پشتی هایی به سبک ایرانی که در کنار دیوار جای گرفته اند. در این گوشه از فضای کافه که پر از رنگ و نقش است، می توانید چای بنوشید و با دوستانتان دیداری تازه کنید.

گوشه ای از خانه تان را مانند گذشته بچینید؛ شما هم می توانید در خانه کوچک خود، فضایی راحت و خاطره انگیز با بالش های قدیمی و پشتی ها داشته باشید. تنها کافی است این چند نکته را در نظر بگیرید. از روکش های قرمز تیره موسوم به «لاکی» برای پشتی ها و بالش های خود استفاده کنید و به یاد داشته باشید که قالی‌ کاشان با این دکوراسیون خیلی هماهنگ است. فروشگاه ترمه کالا پیشنهاد میکند که داشتن یک آب نما به یاد حوض خانه‌های قدیمی، چیدن پشتی های بزرگ و قل‌قل سماور، شما را می برد به زمان های دور و دلچسب گذشته که پر از خاطرات زیبای شماست.

می توانید در فضایی دنج با دوستانتان سرگرم بازی شوید و از دور همی با دوستانتان لذت ببرید، گوشه هایی پر از رنگ و بافت های گرم که به کمک پشتی های زیبا، راحتی را به شما هدیه می دهد.

پشتی سنتی

پشتی ترمه

طی تحقیقات فروشگاه ترمه کالا در ایران پارچه ترمه از قدمت تاریخی بسیار بالایی برخوردار می باشد. در زمان های گذشته ترمه در ایران مانند فرش با دست بافته می شده است ولی در حال حاظر به طور نیمه صنعتی بافته می شود و در کل دنیا معروف است.

 از قدیم الایام ایرانیان برای سنت ها و مراسم خیلی مهم از ترمه استفاده می کرده اند، مثلاً مهریه عروس در اصفهان حداقل یک شال ترمه بود و پارچه های ترمه اصیل در خانه های سنتی و قدیمی  خیلی زیاد یافت می شود. به طور خلاصه ایرانیان برای پارچه ترمه ارزش ویژه ای قایل می باشند.

امروزه با پیشرفت صنعت نساجی در بافت، پارچه ترمه در طرح ها و رنگ های گوناگون تولید و به بازار عرضه می شود. و همچنین در محصولاتی همچون کوسن ترمه، تابلو ترمه، روتختی ترمه، پشتی ترمه، لحاف ترمه، پرده ترمه، رومبلی ترمه، کتاب های نفیس ترمه، صندوقچه ترمه، جعبه جواهرات ترمه، کیسه شاباش ترمه، لباس ترمه، کفش ترمه و رومیزی های ترمه سرمه دوزی شده از جمله مهم ترین محصولات تولید شده با پارچه ترمه می باشند.

نقش‌های منحنی مانند بته جقه و گل‌های شاه‌عباسی در رنگ‌های مختلف در پشتی ترمه بسیار به کار می‌رود.

پشتی سنتی

دیدگاهتان را بنویسید